Tamilnadu MLA

CHIEF MINISTERS


 

M.Bakthavatsalam
Duration
1963-10-02 to  1967-03-06
Constituency
Party

Minjur Bhaktavatsalam or Minjur Kanakasabhapathi Bhaktavatsalam (9 October 1897 - 31 January 1987) was an Indian lawyer, politician and freedom fighter from the state of Tamil Nadu. He served as the Chief Minister of Madras state from 2 October 1963 to 6 March 1967. He was the last Congress chief minister of Tamil Nadu and the last to have taken part in the Indian independence movement. Bhaktavatsalam was born on 9 October 1897 in the Madras Presidency. He studied law and practised as an
advocate in the Madras High Court. He involved himself in politics and the freedom movement right from an early age and was imprisoned during the Salt Satyagraha and the Quit India Movement. He was elected to the Madras Legislative Assembly in 1937 and served as Parliamentary Secretary in the Rajaji government and as a minister in the O. P. Ramaswamy Reddiyar government. He led the Indian National Congress during the 1950s and served as the Chief Minister of Madras Presidency from 1963 to 1967.
Following the defeat of the Indian National Congress in the 1967 elections, Bhaktavatsalam partially retired from politics. He died on 31 January 1987 at the age of 89.