Tamilnadu MLA


CHIEF MINISTERS


 

Raja of Panagal
Duration
1969-12-31 to  1969-12-31
1923-11-19 to  1926-12-03
Constituency
Party

Raja of Panagal or Ramarayaningar was born in Kalahasti on 9 July 1866. He was educated in Madras and obtained degrees in Sanskrit, law, philosophy and Dravidian languages before entering politics. He was one of the founder-members of the Justice Party and served as its President from 1925 to 1928. He was a zamindar of Kalahasti, a Justice Party leader and the Chief Minister or Premier of Madras Presidency from 11 July 1921 to 3 December 1926. From 17 December 1920 to 11 July 1921,
Ramarayaningar served as the Minister of Local Self-Government in the first Justice Party government led by A. Subbarayalu Reddiar. He served as the Chief Minister of Madras Presidency from 11 July 1921 to 3 December 1926. He introduced a number of reforms during his tenure. The Theagaroya Nagar locality in Chennai was developed during his Chief-Ministership. Ramarayaningar resigned as Chief Minister in 1926 when the Justice Party failed to obtain a majority in the 1926 elections to the Madras
Legislative Council. He, however, continued to remain active in politics and served as the President of the Justice Party until his death on 16 December 1928.